Aktualności - Atona
464
page-template-default,page,page-id-464,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive
 

AKTUALNOŚCI

2. WSKAZANIE OPŁACALNYCH SPOSOBÓW POPRAWY EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ

 

1. Rozkład poszczególnych strat ciepła przez przenikanie przez przegrody i przez wentylację:

Największe straty ciepła w budynku są przez przegrody zewnętrzne (np: ściany zewnętrzne, dach) oraz przegrody przeszklone takie jak okna, drzwi.

W związku z tym iż wentylacja powoduje wysokie straty ciepła, konieczne jest minimalizacja strat, przez jednocześnie maksymalnym wykorzystaniu zysków ciepła. W przypadku wentylacji o ile pozwalają na to warunki techniczne, straty można zmniejszyć przez montaż wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

WIĘCEJ...

Dodatkowo straty energii można zmniejszyć stosując następujące usprawnienia w zakresie:

 

  • okien i drzwi- wymiana istniejącej stolarki na energooszczędną
  • ścian zewnętrznych – odpowiednie ocieplenie ścian
  • dachu – odpowiednie ocieplenie dachu
  • podłoga na gruncie- odpowiednie ocieplenie podłogi na gruncie

 

Ze względu na konsekwencje, ważne jest by na etapie projektowania i realizacji przeanalizować miejsca, które mogą skutkować powstawaniem mostków cieplnych. Miejscami w konstrukcji gdzie najczęściej można zaobserwować mostki cieplne są np.: wieńce, nadproża, krawędzie okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych. Można ograniczyć mostki termiczne poprzez wykorzystanie rozwiązań, które minimalizują ich występowanie np.: w przypadku stolarki: montaż ciepły lub półciepły. Szacuje się, ze ogrzewanie, wentylacja w budynku odpowiada za niemal 70% całkowitego zużycia energii w budynkach. W związku z tym ograniczenie strat ciepła i zwiększenie zysków będą miały znaczący wpływ na poprawę charakterystyki energetycznej budynku.

 

2. Otoczenie budynku, kształt i orientacja

 

Kształt i orientacja oraz otoczenie, istotnie wpływa na charakterystyce energetycznej budynku. Najlepiej jest, gdy bierze się te czynnik pod uwagę na etapie planowania budynku.

 

W uzyskaniu największych zysków energetycznych przy najmniejszych stratach, pomaga ukierunkowanie bryły budynku względem stron świata oraz zagospodarowanie otoczenia budynku.

 

Aby zapewnić jak najwięcej światła można od strony południowej umieścić strefę drzew liściastych, które w sezonie letnim zapewniają zaciemnienie, a w sezonie zimowym, gdy tracą liście, umożliwiają dostęp promieni słonecznych do wnętrza domu.

 

Od strony północnej korzystne jest umieszczenie drzew iglastych, które przez cały rok tworzą strefę chroniącą przed wiatrem, zmniejszając w ten sposób straty ciepła.

 

Istotną role odgrywa również geometria budynku, elementy konstrukcyjne, wyposażenie takie jak, rolety zewnętrzne, rolety wewnętrzne. By uzyskać korzystną charakterystykę energetyczną optymalnym rozwiązaniem jest, by bryła budynku była jak najbardziej zwarta czyli jak najmniej elementów dekoracyjnych, wykuszy czy lukarn.

 

Przy planowaniu funkcji pomieszczeń należy zwrócić uwagę na dostęp do światła słonecznego i związanego z nim zyskami ciepła. Najbardziej korzystne jest oświetlenie jak największej liczby pomieszczeń światłem pochodzącym ze strony południowej. Dostępność światła dziennego nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na rozmieszczenie pomieszczeń, istotna jest funkcja i temperatura wewnątrz pomieszczenia. W pomieszczeniach gospodarczych ( garaż, klatka schodowa itp.) w których mieszkańcy nie spędzają dużo czasu, dodatkowo oświetlenie słoneczne nie jest w nich niezbędne.

 

3. AUDYT ENERGETYCZNY A ŚWIADECTWO CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ- RÓŻNICE

WIĘCEJ

Certyfikat energetyczny Audyt energetyczny
Cel: Opisuje stan istniejący najczęściej nowych budynków lub części budynku (np. lokalu mieszkalnego) Opracowanie audytu energetycznego dla najczęściej już powstałych budynków : ocena obecnego stanu względem propozycji termomodernizacji.
Wynik: Przedstawia m.in. : jakość techniczną i jakość energetyczną budynku na dzień wystawienia świadectwa charakterystyki energetycznej. Ocena stanu technicznego przed i po termomodernizacji. Propozycja metod, koszt i efekt termomodernizacji.
Ważny do: 10 lat, jeżeli stan budynku nie ulegnie zmianie. Zazwyczaj jednorazowo, jest dobrowolny.
Kiedy jest potrzebny?: Najczęściej wymagany przy sprzedaży lub najmie nieruchomości. Wykonuje się w celu uzyskania premii termo modernizacyjnej lub może być podstawą do wykonania termomodernizacji.

Podsumowując: certyfikaty energetyczne (świadectwo charakterystyki energetycznej) to, analiza stanu technicznego istniejącego budynku i wielkość zużycia przez niego energii w odniesieniu do jednostki powierzchni ogrzewanej o regulowanej temperaturze budynku lub części budynku. Audyty energetyczne to rodzaj biznesplanu związanego z opracowaniem planu działania w celu zwiększenia oszczędności z tytułu zmniejszenia zużycia energii i większego komfortu cieplnego.

4. AUDYT ENERGETYCZNY A PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE”

 

Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z programu Czyste powietrze w ramach którego możesz przeprowadzić termomodernizacje swojego budynku jednorodzinnego, możemy wykonać dla Ciebie obliczenia zapotrzebowania na ciepło budynku, przed i po termomodernizacji, W tym celu przygotujemy audyt energetyczny, w którym znajdziesz dane, niezbędne do wypełnienia w wniosku o dofinansowanie. Audyt energetyczny stanowi dokument potwierdzający twoje uzasadnione działania termomodernizacje, który możesz również dołączyć jako załącznik do wniosku.

WIĘCEJ

Promocyjna cena netto audytu energetycznego dla budynku jednorodzinnego, w ramach programu „Czyste powietrze”

 

od 700,00 zł netto

 

Warunki programu:

 

Program skierowany jest do właścicieli budynków jednorodzinnych istniejących i nowo budowanych.

Budynek jednorodzinny to budynek mieszkalny, wolnostojący, szeregowy, bliźniaczy służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Budynek istniejący to taki budynek, który został oddany do użytkowania, natomiast budynek nowo budowany to taki, dla którego wydano pozwolenie na budowę lub zgłoszenie i nie został przekazany lub zgłoszony do użytkowania.

 

Dla kogo?

 

Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne:

 

  1. które są właścicielami, współwłaścicielami budynku jednorodzinnego. Współwłaściciel może skorzystać z programu pod warunkiem, ze dostanie zgodę pozostałych współwłaścicieli.
  2. lub uzyskały zgodę lub pozwolenie na budowę budynku jednorodzinnego , który nie został oddany do użytkowania.

 

Termin i miejsce składania wniosków:

 

Program będzie realizowany przez 10 lat. Wnioski można składać w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w terminie od 19 września 2018 r. od godz. 8.00 do 30 czerwca 2027 r. do godz. 24.00.

 

Wniosek składa się poprzez aplikację internetową z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

 

Wnioski o dofinansowanie będą rozpatrywane zgodnie z Regulaminem dostępnym na stronie http://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze

 

Budżet:

 

Budżet programu wynosi do 103 mld zł:

 

Dofinansowanie może być w formie dotacji bezzwrotnej, zwrotnej pożyczki lub dotacji i pożyczki. Wysokość udzielanej dotacji lub pożyczki jest uzależniona m. in od kwoty miesięcznego dochodu na osobę, tabelę ze szczegółowymi informacjami, można znaleźć na stronie http://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze w Regulaminie Programu.

 

Podstawowym warunkiem udzielenia dotacji lub pożyczki jest wymiana zużytych, starych źródeł ciepła o niskiej sprawności na nowe spełniające wymagania programu. W przypadku budynków istniejących, dodatkowo w zakres dofinansowania wchodzi modernizacja, (demontaż, montaż) instalacji co i cwu, wymiana kaloryferów, wymiana drzwi zewnętrznych i okien, ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, montaż instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła.

 

Specjalnie wykonany audyt energetyczny tylko potwierdzi, że działania termo modernizacyjne są niezbędne, służą poprawie efektywności energetycznej budynku i zmniejszeniu emisji pyłów i zanieczyszczeń.